Podział aparatów słuchowych ze względu na budowę
Aparaty słuchowe kompletnie kanałowe (IIC)
Najmniejsze, kompletnie niewidoczne aparaty słuchowe dostępne na rynku. Wykonane na podstawie wycisku ucha Pacjenta. Umiejscowione są głęboko w przewodzie słuchowym zewnętrznym, dzięki czemu są kompletnie niewidoczne. Zasilane najmniejszą baterią o rozmiarze 10. Z uwagi na miniaturowe rozmiary, możliwość stosowania aparatu słuchowego IIC uwarunkowana jest od rozmiaru przewodu słuchowego zewnętrznego Pacjenta oraz stopnia niedosłuchu.
Aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (CIC)
Drugie pod względem wielkości dostępne na rynku dyskretne aparaty słuchowe. Wykonywane na podstawie wycisku ucha Pacjenta. Podobnie jak w przypadku aparatów IIC, nosi się je w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Widoczne dopiero po odciągnięciu małżowiny usznej. Zasilane najmniejszą baterią o rozmiarze 10. Z uwagi na miniaturowe rozmiary aparatu wewnątrzkanałowego, możliwość ich stosowania również uwarunkowana jest od rozmiaru przewodu słuchowego zewnętrznego Pacjenta oraz stopnia niedosłuchu.
Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE)
Elektronika aparatu wewnątrzusznego umieszczona jest w indywidualnej obudowie, wykonanej na podstawie wycisku ucha Pacjenta. Aparat stanowi jedną integralną część, a nosi się go w przewodzie słuchowym zewnętrznych oraz wypełnia część małżowiny usznej (concha) Pacjenta. Aparaty te stanowią alternatywę dla osób ceniących sobie dyskrecję, ale z uwagi na głębokość niedosłuchu wymagających silnego wzmocnienia. Mogą być zasilane baterią o rozmiarze 312 lub 13.
Aparaty słuchowe zauszne ze słuchawką zewnętrzną (RIC)
Aparaty słuchowe RIC o niewielkich rozmiarach i nowoczesnym kształcie. W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów zausznych cechują się zewnętrzną słuchawką, umieszczoną w indywidualnej wkładce usznej, bezpośrednio w przewodzie słuchowym. Słuchawka połączona jest z aparatem za pomocą cienkiej wiązki przewodów umieszczonych wewnątrz sylikonowej rurki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zmniejszenia gabarytów aparatu, zredukowania efektu sprzężenia zwrotnego aparatu (piszczenie aparatu), oraz zwiększenie pasma przenoszenia słuchawki. Aparaty te zasilane są głównie przy użyciu baterii 10, 312 lub 13.
Aparaty słuchowe zauszne (BTE)
Występują w różnych rozmiarach oraz kształtach obudowy. Z reguły większe aparaty zauszne cechują się dużym wzmocnieniem, więc przeznaczone są dla osób z głębokim stopniem niedosłuchu. W zależności od rozmiarów zasilane są bateriami 675, 13 lub 312. Cała elektronika takiego aparatu umieszczona jest w obudowie i znajduje się za uchem Pacjenta. Dźwięk zaś doprowadzany jest do ucha za pośrednictwem indywidualnie dopasowanej wkładki usznej połączonej z aparatem dźwiękowodem. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju stosowanej wkładki usznej dźwiękowód może być cienki lub standardowych rozmiarów (jak na zdjęciu).